Diş Beyazlatma

Dişlerde zaman içinde istenmeyen lekeler oluşur. Bu lekelerin bir çok sebebi olabilir; yaşlılık, boyar madde içeren gıdaların ( çay, kahve, kola, sigara vs) sık tüketimi, travmalar ve gelişim çağında alınan antibiyotikler en belirgin sebeplerdendir.

Diş beyazlatma işlemi dişlerde olusan bu renkleşmeleri giderme işlemidir ve cok yaygın olarak uygulanan güvenilir bir işlemidir. Diş beyazlatma işlemi diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanabileceği gibi ( office beaching), hastanın kendisi tarafından evde de uygulanabilir ( home bleaching).

Muayenehanede uygulanan diş beyazlatma işleminde son derece hızlı ve etkili sonuçlar alınmakla beraber, home bleaching işlemi de düşük maliyeti sebebiyle tercih edilemektedir.

Diş Beyazlatma

Ofis Tipi Beyazlatma

Diş hekimi tarafından klinikte uygulanan ve genellikle 45-50 dk süren bir işlemdir. işlem sırasında öncelikle dişetleriniz özel bir koruyucu madde ile korunur, ardından dişlerinize beyazlatma jeli sürülür. Uygulanan özel bir ışın ile sürülen jelin aktive olması ve beyazlatma işlemini hızlandırması saglanır. Tek seanslık bir uygulama sonrasında dişler ortalama 4-5 ton açılır.

Evde Diş Beyazlatma

Home bleaching işleminde öncelikle hastanın ağzınızdan alınacak bir ölçü ile kişiye özel şeffaf ve tüm dişleri kapsayacak kalıp hazırlanır. Hasta bu kalıp içine diş hekiminin verdiği beyazlatma jelini sürerek belirli periyotlarla dişlerine uygular. Jelin her gün mutlaka düzenli olarak uygulanması ve hastanın ağzinda günde 5-8 saat süre ile kalması gerekmektedir.

Bu uygulamanın 10 ile 14 gün arası devam etmesi gerekmektedir. Beyazlatma jelinin disetlerine zarar vermemesi için jelin disetlerine taşırılmaması, eğer jel tasiyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jelin alınmasi gerekmektedir. Home bleaching işleminin hekimin tavsiye ettiği sürede ve düzenli olarak uygulanması çok önemlidir aksi taktirde istenen sonuç alınamayabilir.

Doktora Sor

İletişim için formu için tıklayınız